Süt Devinden Jet Tedarik

Süt Devinden Jet Tedarik

Süt Devinden Jet Tedarik

Türkiye’nin en köklü süt ve süt ürünleri üreticisi olan TEKSÜT, Koronavirüs günlerinde sağlık aşılayan besinleriyle tüketicisini koruyor. Üst düzey hijyen kuralları çerçevesinde süt ve peynir üretimini sorunsuz yapan firma, tedarik zincirinde en ufak bir aksama olmadan vatandaşlara ulaşmanın gururunu yaşıyor.

ÇİĞ SÜTÜN EN BOL DÖNEMİ

Temel besin maddelerinin değerinin daha çok anlaşıldığı Koronavirüs günlerinde de üretimini tüm hızıyla sürdüren Teksüt, en üst seviyede uygulanan hijyen kurallarına ek olarak çeşitli önlemleri uygulamaya aldı. Personelin güvenle çalışması için mesafeli çalışma düzenine geçildi, tüm birimlerde dezenfeksiyon önlemleri arttırıldı, hammadde tedariki güvenceye alındı. Teksüt Yönetim Kurulu Üyesi Arda Aksaray, süt endüstrisinde üretimin zaten normal koşullarda da en üst seviyede hijyen kurallarına uymayı gerektirdiğini hatırlattı. Ancak alınan ek önlemlerle de süt ve peynir tedarikinin aksamadan devam etmesi, personel sağlığının korunması ve çalışma ortamının en iyi biçimde sürdürülmesini hedeflediklerini söyledi. Çiğ sütün en bol olduğu dönem olan ilkbahar aylarında üretimine hız veren firma, özellikle kendi üretim bölgesinde çiftçilerin artan çiğ sütünün bir bölümünü de alarak, talebi artan ürün kategorilerinde kullanmaya ve böylece hammadde tedarikinin sorunsuz devam etmesine odaklandı. Teksüt, Balıkesir Gönen’deki modern fabrikasında günde 600 ton süt işleyerek, 40 çeşitten fazla süt ürünü üretiyor.

MESAFELİ ÜRETİM

Üretimde görev alan Teksüt personeli, sosyal mesafe kuralı kapsamında seyrek yani mesafeli çalışma düzenine geçirildi. Üretim planlaması da üç vardiya düzeninde yayılarak, aynı anda daha az personelin görev yapması şeklinde organize edildi. Üretimde zaten maske ve koruyucu giysiler kullanılıyordu, kullanım genişletildi, maske işletmedeki herkes için uygulanmaya başlandı. Bununla birlikte çalışanlara yönelik düzenli ateş ölçümü, ofis ve alan dezenfeksiyonları, yeni yemek ve yemekhane düzeni kuralları, tek koltuk kullanımını öngören servis kuralları uygulamaya alındı. Dezenfeksiyon uygulamaları idari birimleri de kapsayacak şekilde genişletildi. Fabrika ziyaretlere kapatıldı. Üretim yeniden planlandı ve marketlerde talebi artan ürünlerin üretimine yoğunlaşıldı.

ZİNCİRDE SORUN YOK

Koronavirüs günlerinde restoran, lokanta gibi ev dışı tüketim kanallarındaki süt ve süt ürünleri tüketimi, evlere taşındı. Alışverişin devam ettiği neredeyse tek kategori olarak perakende noktaları öne çıktı. Dolayısıyla üretim ve dağıtım, ağırlıklı olarak market, bakkal, şarküteri dükkanları gibi perakende noktalarının artan taleplerine uygun biçimde organize edildi. Teksüt Yönetim Kurulu Üyesi Arda Aksaray, “Tüketimin yönü nasıl olursa olsun, Teksüt, Koronavirüs günlerinde de üretim ve dağıtım zincirini aksatmadan gıda tedarikini sorunsuz şekilde sürdürmeye devam edecektir” diye konuştu.