Teksüt “Üretime Devam”

Teksüt “Üretime Devam”

 

Teksüt “Üretime Devam”

Koronavirüs günlerinde de üretimini tüm hızıyla sürdüren Teksüt, en üst seviyede uygulanan hijyen kurallarına ek olarak çeşitli önlemleri uygulamaya aldı. Personelin güvenle çalışması için mesafeli çalışma düzenine geçildi, tüm birimlerde dezenfeksiyon önlemleri arttırıldı, hammadde tedariği güvenceye alındı.

Süt ve süt ürünleri; yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme için en gerekli temel besin grubu arasında yer alıyor. Toplum olarak eve kapandığımız koronavirüs günlerinde, bu temel besin maddelerinin sorunsuz olarak üretilmeye devam edilmesi büyük önem taşıyor.

Türkiye’nin önde gelen süt ve süt ürünleri kuruluşundan Teksüt, süt ve peynir üretiminin aksamadan ve sorunsuz şekilde devam etmesi için ekstra önlemler devreye aldı.

Teksüt Yönetim Kurulu Üyesi Arda Aksaray, süt endüstrisinde üretimin zaten normal koşullarda da en üst seviyede hijyen kurallarına uymayı gerektirdiğini hatırlattı. Ancak alınan ek önlemlerle de süt ve peynir tedariğinin aksamadan devam etmesi, personel sağlığının korunması ve çalışma ortamının en iyi biçimde sürdürülmesini hedeflediklerini söyledi.